تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

نگارش (طرح پیشنهادی) پروپوزال برای پایان نامه عمران

  آماده کردن طرح پیشنهادی تحقیق (پروپوزال) گام مهمی در فرآیند تحقیق است. در بسیاری از موسسات پیش از آنکه طرحی مورد تحقیق قرار گیرد باید طرح پیشنهادی تحقیق به موسسه تسلیم شود و طی جلسه ای رسمی در حضور استادان راهنما و مشاوران و داوران از آن دفاع شود. در دانشگاه های دولتی کشور هم اکنون (از سال 1386) این مسئله در سطح دکتری جدی است و داوران باید از د اخل و خارج دانشگاه تعیین و در حضور آنان از طرح پیشنهادی دفاع شود. این کار بسیار ضروری و برای دانشجویان و استادان بسیار مفید است و باید جدی گرفته شود و به جای آنکه در آخر کار و به هنگام دفاع، دانشجو سوال پیچ شود از همان آغاز نظرات ارشادی به او گفته شود تا دانشجو بتواند با اطمینان بیشتری با استادان راهنما و مشاور خویش کار خود را پیش ببرد. طرح پیشنهادی تحقیق مانند نقشه اولیه است که پیش از آغاز به کار، مهندسان ساختمان آن را تهیه می کنند. پیش نویس طرح پیشنهادی با تجزیه تحلیلی که توسط دانشجو و استاد راهنما انجام می گیرد تعدیل می شود. در یک نگاه کلی هنگامی که دانشجو طرح تحقیق خود را آماده می کند باید به سوال های زیر پاسخ گوید:

  1. آیا این موضوع ارزش تحقیق دارد؟
  2. آیا می شود در این موضوع رساله ای نوشت؟
  3. آیا من توانایی انجام آن را دارم؟
  4. آیا میل و علاقه ای به این کار در من هست؟

  در باب یک طرح تحقیقی خوب طراحی شده سوال های زیر مطرح است.

  • مشکل چیست و چگونه باید آن را تعریف کرد؟
  • چگونه مشکل، به یک کار پژوهشی تبدیل می شود؟
  • چه اطلاعاتی را باید جمع آوری کرد و چه چیزهایی به آن مربوط است؟
  • چگونه باید اطلاعات را تجزیه و تحلیل کرد؟
  • چگونه تحلیل من به حل مساله کمک می کند؟

  دانشجو باید بداند که در تهیه طرح پیشنهادی تحقیق همه نکات لازم را به ویژه درباره مسائل کلیدی رعایت کند. این نکته درباره رساله دکتری در ایران به ویژه دانشگاه های دولتی که رسما برای دفاع طرح پیشنهادی تحقیق جلسه رسمی با داوران داخلی و خارجی می گذارد، اهمیت بسیار دارد. دانشجو باید در کاری که تحویل می دهد همه نکات لازم را رعایت کند؛ مثلا چکیده، فهرست مندرجات، استناد دهی مناسب، آوا نویسی اسامی خارجی و مانند آن را رعایت کرده باشد تا داوران بتوانند با سرعت بیشتری به نقد محتوا بپردازند.

   

  http://payan-nameh.blogfa.com/post/1

   


  این مطلب تا کنون 62 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : تحقیق ,پیشنهادی ,دانشجو ,داوران ,سوال ,رعایت ,پیشنهادی تحقیق ,نکات لازم ,کرد؟• چگونه ,چگونه باید ,استادان راهنما ,
  نگارش (طرح پیشنهادی) پروپوزال برای پایان نامه عمران

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 31 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر